Etiket arşivi: satış pazarlama şikayetleri

Satış Pazarlama Şikayetleri

Satış Pazarlama Şikayetleri

Her türlü konuda şikâyet edebilme hakkına sahip olan tüketiciler satış pazarlama şikayetleri hizmet alanından da yararlanarak şikayetlerini dile getirebilmektedirler. Satış pazarlama şikâyetleri son dönemlerin en çok şikâyet edilen konuları arasında yer almaktadır. Ürünün satışının yapıldığı anda yada reklamının yapıldığı sırada herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda bu durumu satış pazarlamaları şikâyetleri bölümüne bildirebilirsiniz. Bildiride bulunmanız için elinizde kanıtlanabilir nitelikte bir belge bulunma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu konuda örnek vermek gerekirse aldığınız bir giyim ürününde bir yırtık ya da renginde bir matlık varsa ve değiştirmeyi talep ettiğiniz halde firma size gereken yardımı yapmadı ise bu sırada imdadınıza satış pazarlamaları şikâyetleri hizmet birimi koşacaktır. Bu birime şikâyetinizi yapabilmeniz amacıyla elinizde ürünü aldığınız firmanın satış fişi bulunmalıdır. Bu fiş sayesinde üst merciler sizin tüketici şikayetinizi değerlendirmeye alarak gereken geri bildirimi vereceklerdir.

Pazarlama birimi olarak ürün satışını gerçekleştirebilmek amacı ile birçok medya yayınından yararlanarak ürünün reklamını yapabilirsiniz. Yaptığınız reklam neticesinde sattığınız üründen memnun olmayan tüketicinin size kandırıldığına dair şikâyette bulunabilme hakkı bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir. Reklamlar, tüketiciyi kandırma amacı ile kullanılmamalıdır. Eğer bu amaç ile kullanılırsa tüketici verilen sözlerin ve tanıtılan ürünün gerçekçi olmadığı söylemlerini tüketici şikâyetleri aracılığı ile sosyal medya ortamında paylaşabilmektedir.

Satış ve pazarlama konusundaki şikâyetlerinizi SatisPazarlama.com adresi aracılığı ile internet ortamında paylaşarak en kısa sürede firma yetkililerinin sizinle irtibat kurması için gerekli ortamı oluşturabilirsiniz. Sorununuzun çözülmesi için böyle bir yöntem denemek olabilecek en akıllıca yöntemlerden bir tanesidir. Eğer ürününüz ile ilgili hataları gerekli mercilere iletmezseniz her daim bu hataların devamlılığını sağlamış olabilirsiniz.

Tüketici olarak satın aldığınız ürünün kaliteli olması ve kullanılabilirliği bizleri ilk etapta satın almaya iten nedenlerden bazılarıdır. O ürünle alakalı reklamlarda verilen sözlerin de tutulması ve satış sonrası destek de ilave sebeplerdir. Bizler bir ürünü alırken sonunda sorun yaşayacağız diye almayız ve almıyoruz. O ürünü beğenmişizdir, ücretini ödemiş ve almışızdır, sebebi de hayatımızı kolaylaştıracağını düşünmemizdir. Ancak aldıktan sonraki yaşanan sorunların ardı arkasının kesilmemesi ve şikayetlerin son bulmaması bizleri o üründen soğuttuğu gibi soluğu şikayet siteleri ve sosyal medyada almaktayız.