Etiket arşivi: şikayet siteleri

Satış Pazarlama Şikayetleri

Satış Pazarlama Şikayetleri

Her türlü konuda şikâyet edebilme hakkına sahip olan tüketiciler satış pazarlama şikayetleri hizmet alanından da yararlanarak şikayetlerini dile getirebilmektedirler. Satış pazarlama şikâyetleri son dönemlerin en çok şikâyet edilen konuları arasında yer almaktadır. Ürünün satışının yapıldığı anda yada reklamının yapıldığı sırada herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda bu durumu satış pazarlamaları şikâyetleri bölümüne bildirebilirsiniz. Bildiride bulunmanız için elinizde kanıtlanabilir nitelikte bir belge bulunma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu konuda örnek vermek gerekirse aldığınız bir giyim ürününde bir yırtık ya da renginde bir matlık varsa ve değiştirmeyi talep ettiğiniz halde firma size gereken yardımı yapmadı ise bu sırada imdadınıza satış pazarlamaları şikâyetleri hizmet birimi koşacaktır. Bu birime şikâyetinizi yapabilmeniz amacıyla elinizde ürünü aldığınız firmanın satış fişi bulunmalıdır. Bu fiş sayesinde üst merciler sizin tüketici şikayetinizi değerlendirmeye alarak gereken geri bildirimi vereceklerdir.

Pazarlama birimi olarak ürün satışını gerçekleştirebilmek amacı ile birçok medya yayınından yararlanarak ürünün reklamını yapabilirsiniz. Yaptığınız reklam neticesinde sattığınız üründen memnun olmayan tüketicinin size kandırıldığına dair şikâyette bulunabilme hakkı bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir. Reklamlar, tüketiciyi kandırma amacı ile kullanılmamalıdır. Eğer bu amaç ile kullanılırsa tüketici verilen sözlerin ve tanıtılan ürünün gerçekçi olmadığı söylemlerini tüketici şikâyetleri aracılığı ile sosyal medya ortamında paylaşabilmektedir.

Satış ve pazarlama konusundaki şikâyetlerinizi SatisPazarlama.com adresi aracılığı ile internet ortamında paylaşarak en kısa sürede firma yetkililerinin sizinle irtibat kurması için gerekli ortamı oluşturabilirsiniz. Sorununuzun çözülmesi için böyle bir yöntem denemek olabilecek en akıllıca yöntemlerden bir tanesidir. Eğer ürününüz ile ilgili hataları gerekli mercilere iletmezseniz her daim bu hataların devamlılığını sağlamış olabilirsiniz.

Tüketici olarak satın aldığınız ürünün kaliteli olması ve kullanılabilirliği bizleri ilk etapta satın almaya iten nedenlerden bazılarıdır. O ürünle alakalı reklamlarda verilen sözlerin de tutulması ve satış sonrası destek de ilave sebeplerdir. Bizler bir ürünü alırken sonunda sorun yaşayacağız diye almayız ve almıyoruz. O ürünü beğenmişizdir, ücretini ödemiş ve almışızdır, sebebi de hayatımızı kolaylaştıracağını düşünmemizdir. Ancak aldıktan sonraki yaşanan sorunların ardı arkasının kesilmemesi ve şikayetlerin son bulmaması bizleri o üründen soğuttuğu gibi soluğu şikayet siteleri ve sosyal medyada almaktayız.

Satış ve pazarlamada yaşanan şikayetler

Satış ve pazarlamada yaşanan şikayetler

Her türlü sorununuzla yakından ilgilenen firmamız satış pazarlama şikâyetlerinizi de dinleyip halkın sesi olarak dile getirmektedir. Bu ve bunun gibi şikâyetlerinizi dile getirmek için yapmanız gerek tek şey ise bize internet sayfamız üzerinden ulaşarak “Bir şikayetim var!” demektir. Biz sizi sonuna kadar dinleyip şikayetinizi her gün onlarca kişinin ziyaret ettiği sayfamızda yayınlamaktayız ve büyük firmalarında dikkatini çekmekteyiz. Gün geçtikçe artan şikayetçi ve şikayet edilen firmaların takip sayısı artmaktadır. Müşterisinin memnun olmadığı, şikayetçi olduğu durumlar hakkında detaylı bilgi edinmek her tüketicinin hakkıdır.

Satış ve pazarlama konusundaki şikâyetlere değinmek istersek bunları şöyle özetleyebiliriz. Satış, bir ürünün belli bir fiyatla tüketiciye sunulmasıdır. Pazarlama ise onun reklamının yapılmasıdır. Müşterinin sorunu bu ikisinden bir tanesiyle olabilir. Örnekle açıklayarak somutlaştırmak gerekirse, bir mağazadan bir ürün (kıyafet) alındı ve ürün defolu çıktı. Bu ürünün satışında defo olmayacağına dair bir kesinlik içeren belge ya da onun gibi herhangi bir evrak varsa ve satışı yapan firma bunu kabul etmiyor, reddediyorsa kişi satıştaki bu sorunu rahatça şikâyet edebilir. Pazarlama ise billboardlarda, afişlerde, televizyon reklamlarında ve daha birçok yerde reklamı yapılan ürünle, alınan ürünün aynı kalitede olmamasıyla alakalı ciddi anlamda büyük bir sorundur. Tüketici gördüğü ürünle kutu içinde aldığı üründe aynı yapıyı veya kriterleri göremeyince tepkisi de firmayı şikayet etmek olacaktır tabiki.

Hem güzel güzel reklamlar yayımlayacaksınız ve tüketici reklamlardaki ürünleri beğenecek, hem de tüketiciye reklamlarda gösterdiğiniz ürünü değil de daha kalitesiz bir ürünü gönderecek ve tüketiciyi aldatacaksınız. Bunu hiç bir tüketici ne kabul eder ne de onaylar. Bu durumda da firmalara gereken uyarıyı yapan tüketici, hakkını aramak için tüm yolları kullanır. Bunlardan ilki ve resmi başvuru olan hakem heyetleri iken diğeri de resmi olmamasına rağmen firmaların korkulu rüyası olan şikayet siteleridir.

Siz de satış ve pazarlama ile ilgili şikayetlerinizi bize rahatça ulaştırarak paylaşıp yayılmasını sağlayabilirsiniz. Yahut ilgili firma sizinle en yakın süreçte ilişkiye geçer ve sorunu çözmeye yönelik çalışmalar yapar. Ama tüm bunlar için öncelikle hakkınızı savunduğunuzu göstermek için şikayetinizi yapmalı ve sessiz kalmamalısınız.